Już dawno minął czas, kiedy wiatr był jedynym sposobem czyszczenia ziarna. Jednak wietrzna pogoda nie jest w stanie pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń lub oddzielić zepsute ziarno, bo czyszczenie ziarna to jest dość czasochłonny proces, odbywający się w kilku etapach.

Współczesne realia rynku rolnego oferują bardziej właściwe i korzystne rozwiązanie – przesiewacze. Wraz z pojawieniem się tych maszyn rozpoczął się nowy etap u każdego producenta ziarna. Taka technika wykonuje czyszczenie i sortowanie jakiejkolwiek trudności, a przy tym wyróżnia się wszechstronnością, ponieważ może sortować nie tylko nasiona różnych zbóż, ale i roślin strączkowych, a nawet nasiona wieloletnich ziół. Przesiewacze w całości usuwają uszkodzone i szczupłe ziarno u słonecznika, a także oczyszczają nasiona od obcych nasion i różnych chwastów.

Znaczenie przesiewaczy

Maszyny do czyszczenia i sortowania ziarna znacznie zwiększają wartość rynkową ziarna, ponieważ świeżo zebrana masa zbożowa ma określoną wilgotność, która czasami może wynosić 40-45%. Taka wilgotność równomiernie dzieli się między samym zbożem i różnymi domieszkami, a podobna wymiana wilgoci kończy się już w ciągu pierwszego dnia przechowywania. Właśnie dlatego trzeba niezwłocznie przeprowadzić czyszczenie ziarna. Ponieważ bardzo wilgotne ziarno już za 12 godzin zacznie się nagrzewać.

Przegląd przesiewaczy w akcji

Pierwszy etap pracy takiej maszyny polega na sortowaniu ziarna według jego wielkości, w szczególności, szerokości, długości, grubości, a także opiera się na usuwaniu ziarna według właściwości aerodynamicznych, według ciężaru właściwego, według stanu powierzchni. Sprzęt do czyszczenia ziarna z pewnością posiada rzeszota, których zadanie polega na doborze ziarna według grubości. W takiej maszynie są przewidziane szczotki, przebijacze i inne urządzenia, króre usuwają utknięte cząstki z rzeszot.

Sprzęt do czyszczenia ziarna może posiadać tak prostą, jak i skomplikowaną konstrukcję. Prosta maszyna może być wyposażona w jeden lub dwa organy robocze, a skomplikowana z kolei – w kilka. W ich skład wchodzą rzeszota, sortowniki walcowe i wentylatory. Maszyny do czyszczenia ziarna mogą być mobilne i stacjonarne. Na przykład, mobilne maszyny doskonale sprawdzają się na polu, a stacjonarne z kolei – na punktach czyszczenia i suszenia ziarna.